Merhaba

Bundan yaklaşık 15 sene önce bloglar daha yeni yeni ortaya çıkıyorken, ben de blog yazmaya başlamıştım. Aslında zaten severek yaptığım bir şeyi, okumayı ve yazmayı, internet imkanlarını kullanarak farklı bir biçimde devam ettirmekten ibaretti bu. O zamanlar yeni olan internet teknolojileri, web 2.0 ve yazılımlar üzerine yorumlar yapıyordum ve o blog hatırı sayılır bir takipçiye sahipti. Yine o dönemlerde, blog haricinde bir süre bir bilgisayar dergisinde yazdım ve halen en çok kullanılan blog altyapısı olan WordPress’in ve diğer birtakım yazılımların Türkçe çevirilerini de sürdürdüm. 2007 yılının sonlarına doğru hem blog yazmayı hem de diğer yaptığım işleri bıraktım.

O zamandan beri çok şey değişti tabii ki. Bloglar yerine bilgi üretim, paylaşım ve tüketim mecraları olarak sosyal medya platformları daha çok ön plana çıktı. Video içerikler yaygınlaşsa da son zamanlarda radyo zamanlarını hatırlatan podcast’lerin popüler olması da sevindirici. Diğer taraftan, okumanın ve yazmanın yeri, benim için her zaman ayrı oldu. Ve bana kalırsa, sosyal medyanın yapısı gereği uçup giden birçok içeriğin aksine, kişisel alanlar olarak blogların tarihe düşülen notlar gibi kalıcı olma özelliği onları önümüzdeki günlerde daha değerli kılabilir. Öyle olsa da olmasa da, bu alanda kalıcı olmasını düşündüğüm ve çok uzun olmayan yazılarımı paylaşmayı düşünüyorum.

İlk blog yazdığım zamanlar mühendislik okuyordum. O bölümü bırakıp işletme okudum ve sonra lisansüstü eğitimime iktisat alanında devam ettim. Hayatımız boyunca farklı ilgi alanlarına sahip olabiliyoruz ve mesleklerimiz de bu alanlardan beslenebiliyor. Dolayısıyla, bu blogda yazacağım yazıların bu ilgi alanlarımdan besleneceğini ve bir kısmının da mesleki alanım olan iktisat ile bir şekilde bağlantılı olacağını söyleyebilirim. Bu yolculuğu takip edenler için de yazıların keyifli olacağını ümit ediyorum.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir